Ogled Marakeša
Ogled Marakeša začnemo s sprehodom skozi Melo (židovsko četrt), kjer se nahaja najstarejša sinagoga v mestu ter judovsko pokopališče. Sprehod nadaljujemo do El Bahie, palače iz 19. stoletja. Več desetletij je služil kot rezidenca velikega vezirja. Njen vrt velja za enega najlepših v vsem Maroku, na kar so bili še posebej ponosni vsi veliki vezirji. Nadaljujemo s palačo El Badi. Zgrajena je bila v času vladavine sultana Ahmeda Al Mansurja, v drugi polovici 16. stoletja. Bil je sodobnik in zaveznik angleške kraljice Elizabete I. V svet je vstopil kot eden najmočnejših in najbogatejših sultanov. Veljal je za velikega diplomata, graditelja, osvajalca in zaščitnika umetnosti. Prihajal je iz dinastije Saadi, katere grobnice se nahajajo nedaleč od same palače.
Po obisku palače vstopimo v pred soncem zaščiteno ulico z nadstreškom, posejano s stojnicami in ljudmi, ki hitijo »kot muhe brez glave«. Na stotine uličnih prodajalcev prodaja svoje ročne izdelke. Tetovirane ženske nam kažejo umetnine, narisane na rokah in obrazih, ponujajo nam tudi tatuje, medtem ko se nešteti motorji poskušajo prebiti skozi reko ljudi. Ko se sprehajamo po bulevarju, se pred nami prikažejo najlepša mestna vrata - Bab Agnau. So ena od 19 vrat Marakeša in so bila zgrajena v 12. stoletju, v času dinastije Almohad. Pot nadaljujemo z ogledom ene najlepših mošej v mestu. Gre za mošejo Kutubija. Na prostranem platoju okoli mošeje vidimo ostanke stare bogoslužne hiše in palače vladarjev dinastije Almoravid, druge maroške dinastije in ene najmočnejših afriških dinastij sploh. Pred mošejo turiste pozdravijo pretkani kočijaši z okrašenimi kočijami in močnimi arabskimi konji, mi pa nadaljujemo ležeren sprehod po Rdečem mestu. Kočijaži veljajo za izjemno spretne pogajalce in v tem mestu, ki nikoli ne spi, imamo ves dan čas in priložnost, da izpopolnimo svoje barantanje.
Ko se približujemo jedru, se oglušujoč hrup stopnjuje in na koncu zagledamo slepečo svetlobo in srce starega mesta. Pred nami je prostrani trg Gemma el Fna, simbol Marakeša. Sam trg je ravno zaradi svoje avtentičnosti na UNESCO-vem seznamu svetovne dediščine. Številni tujci so vzljubili Marakeš prav zaradi trga Jem el Fna in se vanj redno vračajo. Nekoč so na tem trgu izvrševali smrtne kazni. Danes je tu nešteto stojnic, kjer bomo kupili sveže stisnjene sadne sokove, ki jih sproti pripravljajo nasmejane prodajalke. Poglobimo se v medino. V teh uličicah lahko kupimo skoraj vse, od igle do lokomotive. Spretni pogajalci lahko iz teh soukov odidejo s polno vrečko spominkov po izjemno ugodni ceni. Umetnost pogajanj je izjemno težka, prodajalci v Marakešu pa so vsekakor mojstri svoje obrti, zato morate biti vztrajni, brezkompromisni in pogumni. Na koncu vedno nekdo popusti, v obojestransko zadovoljstvo.
V ceno izleta je vključeno: lokalni vodič v angleščini, organiziran prevoz po načrtu in programu poti, storitve predstavnika naše agencije.
V ceno izleta ni vključeno: kosilo, vstopnica v palačo El Bahia (okoli 70 MAD), napitnine za lokalne vodiče in voznike, individualni stroški.